Medycyna katastrof i zarządzanie kryzysowe – wykład otwarty światowej klasy eksperta

Zapraszamy na otwarty wykład prof. Amira Khorrama-Manesha, MD, PhD (Uniwersytet w Göteborgu, Szwecja) — chirurga, wykładowcy akademickiego i jednego z czołowych europejskich ekspertów w dziedzinie medycyny katastrof. Wizyta realizowana jest w ramach programu Visiring Professors, przy współpracy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Miasta Lublin. Profesor Khorram-Manesh należy do grona 2% najczęściej cytowanych badaczy świata w swojej dziedzinie i posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu systemów zarządzania kryzysowego w Europie, Azji i na Ukrainie. … Czytaj dalej

Rusza transgraniczna współpraca medyczna – powstaną „mosty zdrowia”

W Lublinie powstanie transgraniczna platforma wymiany doświadczeń medycznych pomiędzy Polską, a Ukrainą – Uniwersytet Medyczny w Lublinie, SPSK nr 1 oraz ukraińskie uczelnie i szpitale z obwodów lwowskiego i wołyńskiego będą współpracować w ramach projektu „Mosty zdrowia”. Inicjatywa ma na celu rozwój wspólnych inicjatyw i poprawę jakości leczenia. Projekt o wartości 2,5 mln euro będzie realizowany ze środków Unii Europejskiej. Platforma umożliwi wspólne diagnozowanie i analizowanie skomplikowanych przypadków medycznych, z wykorzystaniem … Czytaj dalej

Uniwersytety Medyczne w Lublinie i we Lwowie mają umowę. Będą wspólne granty (Dziennik Wschodni)

Zachęcamy do lektury rozmowy z prof. Robertem Rejdakiem, prezesem Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich, prorektorem ds. Umiędzynarodowienia i Cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz kierownikiem Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UM w Lublinie. Lubelska Unia Cyfrowa powstała ponad rok temu. Co się wydarzyło od tego czasu? – Powołana z inicjatywy pana ministra Przemysława Czarnka Lubelska Unia Cyfrowa zakłada bliską współpracę wszystkich lubelskich uczelni na płaszczyźnie wdrożeń; rozwiązań cyfrowych … Czytaj dalej

Złoty medal dla lubelskich naukowców

Wynalazek lubelskich naukowców otrzymał złoty medal podczas XIV edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2021.  Autorami objętego patentem wynalazku pt. Kompozycja polifenolowa mająca zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób neurodegeneracyjnych zwłaszcza Alzheimera są prof. dr hab. Anna Bogucka-Kocka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz dwóch naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: dr hab. Dominik Szwajgier, prof. uczelni oraz dr inż. Kamila Borowiec. Preparat posiada duży potencjał wdrożeniowy i może mieć zastosowanie … Czytaj dalej