Trzy lubelskie uczelnie: Uniwersytet Medyczny (lider), Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Przyrodniczy rozpoczynają prace nad projektem dotyczącym wykorzystania rozwiązań cyfrowych i sztucznej inteligencji w medycynie. Dnia 17 lipca br. na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie uroczyście zainaugurowano współpracę. W spotkaniu, oprócz przedstawicieli poszczególnych uczelni, uczestniczył minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.
– Tworzenie Lubelskiej Unii Cyfrowej trochę trwało. Kiedy rozpoczynaliśmy rozmowy na ten temat od początku wiedzieliśmy, co chcemy robić. A chcemy wykorzystać potencjał naszych lubelskich uczelni, w szczególności Politechniki lubelskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego, do celów medycznych. Wszystko po to, żeby nasi pacjenci teraz i w najbliższej przyszłości byli diagnozowani zdecydowanie lepiej, szybciej, co z kolei przełoży się na skuteczniejszą terapię. Na realizację tego zadania Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało 25 mln zł – mówi minister.
Celem projektu jest opracowanie modelu teoretycznego do prowadzenia badań naukowych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, rozwiązań cyfrowych i sztucznej inteligencji w medycynie na przykładzie okulistyki.
– Zaczynamy od świetnie rozwijającej się u nas okulistyki. Będziemy tworzyć szerokie bazy danych, które zamierzamy wykorzystać do właściwej diagnostyki i dalszego postępowania terapeutycznego. Planujemy je rozszerzyć również na inne specjalizacje – zapowiada rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska.
Każda z uczelni będzie odpowiadać za realizację właściwego jej merytorycznego zakresu działań.
– Naszym celem jest opracowanie takiego narzędzia, które będzie służyło wczesnej diagnostyce chorób rzadkich, stąd też współpraca z Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Przyrodniczym, które dostarczą nam danych np. genomicznych. To pozwoli nam zbudować centrum danych cyfrowych, które będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji do tego, aby pomóc w diagnozie np. retinopatii cukrzycowej. Chodzi więc o wczesną detekcję cukrzycy na podstawie badań okulistycznych – wyjaśnia prorektor ds. ogólnych i rozwoju prof. Dariusz Czerwiński.
Politechnika Lubelska będzie odpowiedzialna m.in. za zbudowanie oraz przetestowanie systemu prowadzenia badań przesiewowych przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji.
Jak informuje prof. Kamil Jonak z Katedry Informatyki, badania przesiewowe zostaną przeprowadzone na grupie 5 tys. dzieci z lubelskich szkół, 200 pacjentów z chorobami rzadkimi oczu, 500 studentów Politechniki Lubelskiej pod kątem zbadania ich dobrostanu po pandemii oraz 1000 młodych ludzi z chorobami stożka rogówki.
Więcej na stronie Politechniki Lubelskiej, w aktualnościach.