Zachęcamy do lektury wywiadu z dr. Jakubem Kuną z Katedry Geomatyki i Kartografii UMCS pt. „UMCS i Miasto Lublin rozwijają miejskie dane przestrzenne”. Rozmawiała Klaudia Olender.
3 lutego 2022 r. UMCS zacieśnił współpracę z Miastem Lublin w zakresie rozwoju miejskich danych przestrzennych w ramach Systemu Informacji Przestrzennej Lublina (SIPL). Czy mógłby Pan przybliżyć założenia podpisanego porozumienia?
Porozumienie podpisane na początku lutego nawiązuje do umowy partnerskiej między naszą Uczelnią a Gminą Lublin z 2017 r., która w ogólny sposób nakreślała możliwości współpracy w sferze danych przestrzennych. Obecnie chcieliśmy doprecyzować zakres współpracy i przejść do konkretnych działań. W ubiegłym roku lubelscy urzędnicy zwrócili się do nas z prośbą o pomoc w zakresie weryfikacji urzędowego wykazu nazewnictwa geograficznego dla miasta. Problem dotyczył przede wszystkim ustalenia lokalizacji nazw dawnych wsi i osad, które w II połowie XX w. zostały wchłonięte przez rozrastające się miasto, a które obecnie znikają ze zbiorowej świadomości. Na podstawie analizy współczesnych i archiwalnych materiałów kartograficznych przedstawiliśmy propozycje zachowania szeregu nazw w urzędowym wykazie. W dalszej kolejności nasza współpraca zaczęła rozwijać się w kierunku wspomagania prac urzędu dotyczących rozgraniczenia nieruchomości i ustalenia praw własności gruntów. Na terenie Lublina jest wiele obiektów i miejsc o niejednoznacznym statusie, co do których zaszłości i spory sąsiedzkie sięgają nawet czasów II wojny światowej. Niejednokrotnie dopiero konfrontacja z materiałem archiwalnym, mapą lub zdjęciem lotniczym, pozwala rozstrzygnąć te niejasności. Materiały tego typu są wykorzystywane także do ekspertyz sądowych.
Dalsza część wywiadu na stronie UMCS.