Jak mogłoby wyglądać nasze miasto gdyby zastosowano rozwiązania zaproponowane w pracy badawczej dotyczącej zielono-niebieskiej infrastruktury, a realizowanej w ramach porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, a Gminą Lublin? Zachęcamy do lektury artykułu opublikowanego w Journal of Environmental Management, a dotyczącego wielokryterialnej metody oceny rozwiązań opartych na przyrodzie (ROZP, ang. Nature-based solutions, NBS) w miastach, z Lublinem jako studium przypadku.
Tekst jest podsumowaniem II etapu badań rozprawy doktorskiej przygotowywanej przez Julię Wójcik-Madej, pod kierunkiem dr hab. Barbary Sowińskiej-Świerkosz, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zadania realizowane są podstawie współpracy pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, a Gminą Lublin (Porozumienie nr 54, zawarte 26 lipca 2022 r.). Materiał obejmuje analizę istniejącej zielono-niebieskiej infrastruktury miasta, w tym parków, zbiorników wodnych i łąk kwietnych, oraz proponuje nowe rozwiązania, takie jak ogrody deszczowe czy stawy retencyjne. W opracowaniu zostały uwzględnione aspekty ekologiczne, społeczne i zarządcze, a także opinie lokalnych interesariuszy i mieszkańców. Wybrano 20 rozwiązań najlepiej odpowiadających wyzwaniom Lublina, związanych m.in. z adaptacją do zmian klimatu, ochroną bioróżnorodności i poprawą jakości życia. Do kolejnego etapu badań wybrano 6 rozwiązań, dla których, w ramach przeprowadzonych analiz, zostaną wskazane najlepsze i alternatywne lokalizacje.
Ciekawym doświadczeniem dającym możliwość poszerzenia badawczej perspektywy w ramach projektu był również staż naukowy, odbyty przez doktorantkę w dniach 4 listopada – 4 grudnia br. w GEMMA-Group of Environmental Engineering and Microbiology, Department of Civil and Environmental Engineering, Universitat Politècnica de Catalunya-BarcelonaTech w Barcelonie. Opiekunem naukowym w trakcie tej praktyki był profesor Joan Garcia, który prowadzi badania w dziedzinie zrównoważonych technologii środowiskowych, szczególnie związanych z Nature-Based Solutions (NBS).
W ramach przygotowania rozprawy doktorskiej, realizowanej w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prowadzone są badania dotyczące wyznaczania optymalnej lokalizacji rozwiązań opartych na zasobach przyrody (ROZP, ang. Nature-based solutions, NBS), na przykładzie miasta Lublin. Rozwiązania oparte na zasobach przyrody definiowane są jako rozwiązania inspirowane i/lub wspierane przez naturę, efektywne kosztowo i zapewniające korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Wprowadzają one do miast i krajobrazów naturalne wartości, składniki, cechy oraz procesy poprzez dostosowanie do lokalnych warunków.
Artykuł dostępny jest na stronie www.sciencedirect.com.
Więcej na ten temat w podsumowaniu II etapu badań, realizowanych w ramach porozumienia z Gminą Lublin.
Więcej na temat podsumowania I etapu badań, realizowanych w ramach porozumienia z Gminą Lublin.