Uniwersytet Medyczny w Lublinie nawiązał współpracę z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie w dziedzinie cyfryzacji medycyny.
Jednym z przedsięwzięć jest pilotażowy program badawczy: Telediagnostyka w diabetologii i okulistyce – zastosowanie telemedycyny w wykrywaniu retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki.
Celem wspólnego przedsięwzięcia jest opracowanie modelu telemedycznego w okulistyce w zakresie wykrywalności retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki (DME) wśród dorosłych mieszkańców województwa lubelskiego. W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie badań wśród 5000 mieszkańców małych miejscowości, którzy chorują na cukrzycę 1 lub 2 typu lub mają zdiagnozowany stan przedcukrzycowy.
Projekt jest kolejnym etapem badań prowadzonych przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie i Klinikę Okulistyki Ogólnej, po pilotażowym programie badań krótkowzroczności u dzieci z klas I – III województwa lubelskiego wykorzystującym telediagnostykę oraz sztuczną inteligencję.
Źródło: UMLub.