Działalność lubelskiego środowiska naukowego buduje markę Lublina jako gospodarczej siły regionu. Zwiększenie poziomu umiędzynarodowienia lubelskich uczelni stanowi jeden z priorytetowych celów rozwojowych w zakresie akademickości Lublina. Obecność zagranicznych naukowców jest istotnym czynnikiem budującym nie tylko rangę uczelni, ale również prestiż całego miasta. Program Visiting Professors in Lublin, skierowany do uczelni wyższych oraz instytutów naukowo-badawczych z siedzibą w Lublinie, ma na celu ich wsparcie w zapraszaniu do Lublina wybitnych osobistości świata nauki i biznesu, których działalność w mieście przyczyni się do umiędzynarodowienia środowiska akademickiego, w tym badań naukowych oraz promocji nauki wśród mieszkańców Lublina.
Nabór wniosków na wizyty odbywające się od 1 stycznia do 10 grudnia 2024 r. potrwa od 1 do 31 października 2023 r. W ramach III edycji Konkursu Wnioskodawcy mogą otrzymać środki finansowe w przedziale od 5 tys. do 20 tys. zł brutto.
Więcej informacji w regulaminie Konkursu oraz na stronie www.nauka.lublin.eu.
Program Visiting Professors in Lublin jest inicjatywą Urzędu Miasta Lublin. Celem Programu Visiting Professors in Lublin jest wzmacnianie międzynarodowej współpracy badawczej, a także wspieranie rozwoju potencjału dydaktycznego oraz procesu nawiązywania i utrzymywania międzynarodowych kontaktów z ośrodkami naukowymi na świecie przez lubelskie uczelnie wyższe i instytuty naukowo-badawcze.
W ramach dwóch edycji Programu Lublin odwiedziło łącznie dziewięcioro wybitnych osobistości świata nauki, pośród których znaleźli się m.in. wybitny psycholog prof. Clive Wynne z Arizona State University (USA), którego główną tematyką badań jest zachowanie psów i ich dzikich krewnych; prof. Joan Garcia z Universitat Politècnica de Catalunya (Hiszpania), prowadzący interdyscyplinarne badania nad rozwojem i ulepszaniem biotechnologii środowiskowych; prof. Om Prakash Kharbanda z All India Institute of Medical Sciences (Indie) – wybitny klinicysta i naukowiec, stale przyczyniający się do rozwoju ortodoncji, łączący wiedzę z zakresu ortodoncji i zdrowia publicznego, czy też dr hab. Luis Inostroza reprezentujący The Ruhr-University Bochum (Niemcy), którego głównym obszarem specjalizacyjnym jest ekologia obszarów zurbanizowanych oraz ekonomia miejska.