Wynalazki, które powstają na Politechnice Lubelskiej mogą zmienić nasze życie i realnie pomóc w działalności prowadzonej przez przedsiębiorców. Teraz pora na ich komercjalizację. Pomóc ma w tym specjalnie utworzona spółka celowa i… pracownicy uczelni, którzy wychodzą ze swoimi rozwiązaniami do firm.
O kontaktach uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym rozmawiano w czwartek (18 kwietnia) na Politechnice Lubelskiej.
– Przez ostatnie dwa lata realizowaliśmy projekt „Nauka dla społeczeństwa” ze środków Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, którego celem było przybliżenie funkcjonowania uczelni i wynalazków, które na niej powstają szeroko pojętemu społeczeństwu – mówi Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej.
W trakcie programu powstało m.in. 10 prototypów opatentowanych rozwiązań, a 20 naukowców odbyło staże przemysłowe.
– Jako uczelnia techniczna kształcimy kadry dla gospodarki, dlatego dobrze jest, gdy pracownicy wiedzą, jak wygląda życie zawodowe w przemyśle – tłumaczy rektor prof. Zbigniew Pater, który sam po doktoracie odbywał półroczny staż przemysłowy. – Na stażu można też zaproponować przedsiębiorcy rozwiązania, które na Politechnice Lubelskiej powstają. Odbywa się to więc z korzyścią dla obu stron. Naukowcy idą do biznesu z głową pełną wiedzy, pomysłów i nowych rozwiązań, które mogą przedyskutować.
Dr inż. Jakub Pizoń z Katedry Organizacji Przedsiębiorstwa Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej był na półrocznym stażu w Borg Automotive Sp. z o.o. Jego zadaniem było przygotowanie analizy dotyczącej danych produkcyjnych.
– To był naprawdę korzystny czas stanowiący realne połączenie praktyki i teorii w jednym miejscu. Spotkałem się tam z bardzo miłym przyjęciem oraz miałem swobodę w prowadzeniu badań. Na pewno wykorzystam to doświadczenie w dalszej mojej pracy naukowej – mówi badacz.
Rektor ma nadzieję, że takie staże odbywać będzie co najmniej 10 osób w semestrze. Proponować będą oni biznesowi prototyp z Politechniki Lubelskiej, która tylko w tamtym roku stworzyła ich blisko 130. Następna w kolejności polska uczelnia techniczna miała ich niewiele ponad 80.
Więcej na stronie Uczelni, PL.