Naukowcy z Katedry Biofizyki UMCS zakupią mikroskop do obrazowania biomolekularnego poza limit rozdzielczości typowej mikroskopii optycznej, aby móc bliżej zobaczyć najmniejsze struktury biologiczne. Ten unikatowy system zarówno w Polsce, jak i na świecie, pozwoli na rutynowe obrazowanie z rozdzielczością przestrzenną około 60 nm. Warta 4,5 miliona złotych aparatura będzie działać w oparciu o technologię, która zdobyła nagrodę Nobla z chemii w 2014 r. i przyczyni się do wzmocnienia środowiska naukowego w całej Polsce.
Zakup mikroskopu superrozdzielczego z wyposażeniem do przygotowania próbek (kriostat-mikrotom) będzie realizowany w ramach tzw. grantu aparaturowego pozyskanego przez Katedrę Biofizyki UMCS z dofinansowania MEiN na lata 2023-2024. Inwestycja ściśle wiąże się z charakterem badań prowadzonych w Katedrze Biofizyki UMCS oraz z bogatą współpracą Katedry z innymi podmiotami w ramach badań doświadczalnych nad wspólnymi projektami naukowymi.
– Do tej pory w Polsce jest zainstalowanych tylko pięć tego typu urządzeń przy czym tylko jedno z nich pracuje w tzw. układzie otwartym, tzn. umożliwiającym przestrajanie do pożądanej konfiguracji pomiarowej – tłumaczy dr hab. Rafał Luchowski, prof. UMCS i podkreśla, że właśnie taki ma być ten mikroskop w Lublinie.
Od kilkunastu lat naukowcy z Katedry Biofizyki UMCS angażują się w badania na poziomie molekularnym. Obecnie posługują się znakomitym mikroskopem fluorescencyjnym do obrazowania czasowo-rozdzielczego – również o unikatowej konfiguracji w skali światowej. Wcześniej w celu prowadzenia podobnych badań musieli jeździć do USA, i to właśnie podczas staży w ośrodkach zagranicznych zdobyli cenne doświadczenia i umiejętność obsługi tego typu sprzętu. Teraz nowa aparatura podniesie poprzeczkę możliwości badawczych jeszcze wyżej – o obrazowanie molekularne poza kolejną granicą rozdzielczości.
Więcej informacji na ten temat na stronie uczelni: UMCS.