Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater zaliczany do TOP 2% najlepszych naukowców świata oraz prof. Paweł Komada, prodziekan do spraw studenckich Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, odebrali tytuły doktora honoris causa Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego.
– Senat Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego podjął decyzję o przyznaniu tytułów już 26 czerwca 2024 roku. Ze względu na wojnę, nie mogliśmy wręczyć ich wcześniej – przyznaje rektor ŁNUT prof. Iryna Vakhovych i dodaje: – Sytuacja w Ukrainie jest bardzo skomplikowana. Studia stacjonarne prowadzą tylko uniwersytety na zachodzie kraju. Dlatego tym bardziej ważna jest współpraca między naszymi, a polskimi uniwersytetami; między wykładowcami i między studentami.
Wyjątkowe wyróżnienie zostało nadane prof. Zbigniewowi Paterowi za działalność naukową i dydaktyczną, znaczący wkład w rozwój oświaty i nauki Wołynia oraz za rozwój i wspieranie współpracy między uczelniami.
Prof. Zbigniew Pater z Politechniką Lubelską związany jest od blisko 40 lat: początkowo jako student, a dziś jako nauczyciel akademicki oraz rektor uczelni. Naukowiec zajmuje się tematyką obróbki plastycznej, przede wszystkim teorią i technologią walcowania poprzeczno-klinowego oraz kucia matrycowego. Jego zainteresowania dotyczą także zagadnień związanych z zastosowaniem nowoczesnego aparatu matematycznego i wykorzystaniem metod komputerowych w analizie procesów.
Profesor Pater jest również znany ze swojego zaangażowania w współpracę z przemysłem. Wprowadził szereg innowacji w przedsiębiorstwach, m.in. Sigma i GONAR. Jest autorem lub współtwórcą 149 patentów krajowych oraz 6 europejskich, z których wiele zostało wdrożonych do przemysłu.
Wkład prof. Patera w promocję nauki został doceniony przez instytucje zewnętrzne. Otrzymał Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” oraz nagrodę „Orły” Wprost województwa lubelskiego w kategorii NAUKA.
– Historia zatacza koło. Kiedy rozpoczęła się współpraca naszych uniwersytetów, byłem prorektorem do spraw nauki. W 2009 r. podczas rozmowy z ówczesnym rektorem Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego stwierdziliśmy, że skoro nasze uniwersytety dzieli zaledwie 220 km, to warto rozpocząć współpracę. Ale doszliśmy też do wniosku, że nie wystarczy dobra wola władz rektorskich. Zaczęliśmy łączyć naukowców, bo współpracy nie można nakazać. Trzeba znaleźć wspólny język – mówi prof. Zbigniew Pater i dodaje: – Odbierając to szczególne wyróżnienie zostaję zobowiązany do tego, żeby w przyszłości pomagać łuckiemu uniwersytetowi, by ten osiągał jak najlepsze wyniki. I to zobowiązanie traktuję jako honorowe.
Podobnie do tytułu Doktora Honoris Causa podchodzi prof. Paweł Komada, który od wielu lat aktywnie angażuje się we wspieranie i rozwój współpracy z Łuckim Narodowym Uniwersytetem Technicznym, a najwyższą godność uniwersytecką otrzymał za wszechstronne wsparcie, bycie aktywnym propagatorem i uczestnikiem współpracy z ukraińskimi uniwersytetami oraz znaczący wkład w rozwój sfery edukacyjnej i naukowej Wołynia.
– Informacja o przyznaniu tytułu była dla mnie bardzo wzruszającym momentem, ale także wielkim honorem i zobowiązaniem, które będę starał się wypełnić jak najlepiej. Mamy już plany na przyszłość i będziemy chcieli rozwijać naszą współpracę jeszcze bardziej niż dotychczas – mówi dr hab. inż. Paweł Komada
Dr hab. inż. Paweł Komada, prof. uczelni, studiował na Politechnice Lubelskiej i związał się z nią zawodowo. Od 2020 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Elektroniki i Technik Informacyjnych. W obecnej kadencji jest prodziekanem ds. studenckich dla kierunków elektrotechnika, inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice, inżynieria multimediów, inżynieria biomedyczna oraz mechatronika na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.
Jego praca naukowo-badawcza dotyczy głównie wykorzystania metod optycznych w analizie procesów spalania paliw konwencjonalnych, współspalania ich z biomasą oraz termicznej przeróbki biomasy. Pan profesor prowadzi także badania i analizy widm absorpcyjnych i emisyjnych oraz zajmuje się wykorzystaniem sygnałów światłowodowego systemu monitorowania płomienia w systemach diagnostyki i sterowania procesem spalania.
Prof. Komada za swoją działalność otrzymał, m.in. Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi.
Więcej na stronie Politechniki Lubelskiej.