Zachęcamy do lektury opinii ekonomicznej prof. Macieja Bałtowskiego z UMCS, opublikowanej w ogólnopolskim dzienniku ekonomiczno-prawnym „Rzeczpospolita” (20.02.2024 r.)
Jak naprawić relacje państwa z jego spółkami
Celem powinna być profesjonalizacja nadzoru właścicielskiego państwa, a w konsekwencji efektywniejsze działanie i odpartyjnienie spółek przez nie kontrolowanych.
Określeniem „spółki kontrolowane przez państwo” (SKpP) obejmuję różnego rodzaju podmioty gospodarcze znajdujące się w domenie czy władztwie państwa, nad którymi Skarb Państwa sprawuje faktyczną kontrolę korporacyjną. Oznacza ona w uproszczeniu, że państwowy właściciel, niezależnie od istnienia akcjonariuszy prywatnych, ma zasadniczy wpływ na trzy kluczowe obszary działania spółki: wybór jej organów, podział zysku, kreślenie strategii rozwojowej. W badaniach i analizach naukowych, a także np. w raportach OECD, przyjmowane jest wyodrębnianie przedsiębiorstw państwowych bazujące właśnie na faktycznej kontroli państwa, a nie na formalnym udziale własnościowym.
(…)
Więcej na stronie Rzeczpospolitej.
prof. Maciej Bałtowski – profesor ekonomii w UMCS w Lublinie. Od niemal 30 lat bada rolę państwa, przedsiębiorstwa państwowe i kapitalizm państwowy we współczesnych gospodarkach. W przeszłości był członkiem rad nadzorczych m.in. PGE i PKN Orlen