Politechnika Lubelska ma najnowocześniejszy w Polsce, bo liczący aż 28 kamer system rejestrujący ruch postaci. Dzięki niemu w laboratorium uczelni można nie tylko rejestrować, ale i animować ruch postaci. Co więcej, system ruchu firmy PhaseSpace może jednocześnie filmować całą grupę ludzi. Jest przy tym mobilny, dzięki czemu nagrania można prowadzić także poza laboratorium.
– Dzięki nowemu systemowi motion capture będziemy mogli nawiązać współpracę z kolejnymi podmiotami zarówno z branży medycznej, IT, jak i sportowcami, fizjoterapeutami czy organizacjami związanymi z kulturą – zapewnia dr inż. Maria Skublewska-Paszkowska, kierownik Zakładu Wizji Komputerowej i Uczenia Maszynowego Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.
System tworzenia zaawansowanych animacji na podstawie zarejestrowanego ruchu może być wykorzystany w filmach lub grach komputerowych. Rozrywka to jednak tylko jedna z możliwości. Ortopedzi i fizjoterapeuci na pewno zainteresują się możliwością analizy sposobu poruszania się osób cierpiących na schorzenia ruchu. Trenerzy dostaną możliwość analizy ruchu sportowców. Zainteresowani utrwaleniem dziedzictwa kulturowego mogą m.in. rejestrować tańce ludowe. Zresztą takich zastosowań jest o wiele, wiele więcej.
– To kolejny sukces pracowników Politechniki Lubelskiej, którzy zdobyli środki na laboratorium w ramach konkursu ministerialnego i wyposażyli je w sposób, w którym będą mogli prowadzić badania naukowe i prace komercjalizacyjne – mówił rektor prof. Zbigniew Pater. – Politechnika Lubelska w najbliższej przyszłości będzie uruchamiała kilka ważnych laboratoriów. To skutek grantów inwestycyjnych, które zakończyły się w tym roku lub projektów map drogowych, które właśnie się finalizują. Dzięki nim trafi do nas aparatura za około 30-40 mln zł, która będzie wykorzystana do tego, żeby prace badawcze, które prowadzą nasi naukowcy były bardziej dynamiczne i żebyśmy byli jeszcze bardziej dostrzegani w świecie.
System PhaseSpace został kupiony dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rozbudowę aparatury naukowo-badawczej pt. „Rozbudowa stanowiska akwizycji ruchu Katedry Informatyki”.
Źródło informacji: aktualności PL