Serdecznie zapraszamy do udziału w I Międzynarodowej Szkole Komunikowania pt. „Jak dokumentować historie o wojnie”, która odbędzie się jednocześnie w dwóch jednostkach naukowych połączonych ze sobą przy pomocy telemostu: w Lublinie na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS oraz w Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. T. Szewczenki.
Wydarzenie rozpocznie się 12 września (wtorek) o godz. 10.00 w Auli A.1.08 Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. W uroczystym otwarciu udział wezmą m.in.: Natalia Jemczenko, dyrektor ds. komunikacji System Capital Management, prof. Wołodymyr Buhrow, rektor Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS oraz prof. Marek Pietraś, dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS.
Tematyka tegorocznej I Międzynarodowej Szkoły Komunikowania będzie skoncentrowana wokół problemów historii mówionej w Europie Środkowo-Wschodniej, dokumentowania świadectw historii podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej, wpływu historii mówionej na kształtowanie pamięci historycznej, a także oddziaływania rosyjskiej propagandy i dezinformacji na przestrzeń informacyjną Polski i Ukrainy w zakresie historii i pamięci.
Podczas wydarzenia wykłady wygłoszą m.in.: prof. Serhij Płochij z Uniwersytetu Harvarda, prof. Peter Pomerantsev, ekspert ds. mediów i propagandy współczesnej Rosji z Londyńskiej Szkoły Ekonomii i Nauk Politycznych, a także pracownicy naukowi z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. T. Szewczenki, UMCS (Instytut Stosunków Międzynarodowych, Instytut Nauk o Polityce i Administracji oraz Centrum Europy Wschodniej) oraz Instytutu Europy Środkowej. Ponadto zostaną zaprezentowane projekty z zakresu historii mówionej realizowane w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, Polskim Radio oraz w Narodowej Agencji Informacyjnej Ukrainy „Ukrinform”.
Więcej informacji na ten temat na stronie UMCS, w aktualnościach.