Torakochirurdzy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie przeprowadzili pierwszy zabieg anatomicznej resekcji miąższu płucnego przy pomocy systemu robotowego. Była to także pierwsza procedura z użyciem najnowszej generacji robota da Vinci Xi wykonana w USK Nr 4 w Lublinie.
Przeprowadzony zabieg poprzedziły szkolenia z użyciem zakupionego przez szpital robota da Vinci Xi, które odbywały się od września. To już drugi, po robocie Versius, chirurgiczny system robotyczny w USK Nr 4 w Lublinie. Szpital stał się pierwszym ośrodkiem we wschodniej Polsce dysponującym dwoma różnymi technologiami robotycznymi. Jednocześnie, USK Nr 4 w Lublinie jest czwartym ośrodkiem w kraju wykonującym operacje torakochirurgiczne systemem robotycznym Da Vinci. 28 października, dzień po zabiegu, w szpitalu odbył się briefing prasowy, w którym uczestniczyli Dyrektor Naczelny USK Nr 4 w Lublinie Michał Szabelski, prof. Marek Sawicki–Lekarz Kierujący Klinicznym Oddziałem Chirurgii Klatki Piersiowej i Prorektor ds. Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Jacek Woźniak–zastępca kierownika Centrum Innowacyjnych Terapii oraz dr hab. n. med. Paweł Rybojad i lek.Robert Chudzik –torakochirurdzy przeprowadzający procedurę.
Wykonaliśmy pierwsze zadanie zaplanowane w naszym projekcie, który umownie nazwaliśmy Uniwersyteckim Centrum Robotycznym. To projekt, którego koordynowaniem zajmuje się Uniwersytet Medyczny w Lublinie, ale realizowany jest we współpracy ze wszystkimi naszymi podmiotami leczniczymi, czyli przede wszystkim z USK Nr 4, ale również z USK Nr 1. Chcemy, aby włączył się w niego również Uniwersytecki Szpital Dziecięcy i w przyszłości Uniwersyteckie Centrum Stomatologii. (…) Najważniejsze jest oczywiście zapewnienie pacjentom lepszej jakości i bezpieczniej wykonywanych procedur. To jest cel podstawowy i tutaj nie patrzymy do końca na efekty ekonomiczne. Chcemy się rozwijać wszędzie tam, gdzie wiemy, że jeżeli nawet dzisiaj robotyka i nowe technologie nie wkroczyły, to wejdą za rok, za dwa. Chcemy być na to przygotowani, tworzyć gotowe na to zespoły – mówi dr hab. n. med., prof. ucz. Marek Sawicki – Prorektor ds. Klinicznych UMLub.
Więcej: Uniwersytet Medyczny w Lublinie