Sześć wybitnych osobistości świata nauki i biznesu odwiedzi Lublin w 2025 r. dzięki wsparciu finansowemu Miasta w ramach Visiting Professors in Lublin. Uczelnie i instytuty badawcze zgłosiły 26 wniosków do tegorocznej edycji programu. Komisja Konkursowa wyłoniła te, które najlepiej przyczynią się do zwiększenia poziomu umiędzynarodowienia środowiska akademickiego, w tym badań naukowych oraz promocji nauki wśród mieszkanek i mieszkańców Lublina.
– Po raz czwarty ogłaszamy laureatów Programu Visiting Professors in Lublin – inicjatywy, która pozwala na intensyfikację współpracy między Miastem a lubelskimi uczelniami i instytutami naukowo-badawczymi. Program ten nie tylko kontynuuje wieloletnią tradycję wzmacniania relacji, ale również stwarza wyjątkową przestrzeń do budowania nowych, trwałych kontaktów międzynarodowych. Dzięki wizytom wybitnych naukowców z całego świata, Lublin jest coraz bardziej rozpoznawalnym i cenionym ośrodkiem akademickim – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Wśród wyłonionych naukowców, którzy odwiedzą Lublin w 2025 roku w ramach programu Visiting Professors in Lublin są:
- prof. Dallen J. Timothy, reprezentujący Arizona State University (USA). Jest uznanym na świecie specjalistą z zakresu turystyki i ochrony dziedzictwa kulturowego, turystyki globalnej oraz geopolityki. Profesor gościć będzie na Uniwersytecie Marii Curie–Skłodowskiej Lublinie we wrześniu, aktywnie uczestnicząc w największej w Polsce konferencji geograficznej – Kongresie Geografii Polskiej 2025. W ramach wizyty poprowadzi również serię otwartych wykładów i warsztatów skierowanych do młodych naukowców i mieszkańców miasta.
- prof. Shubiao Wu z Aarhus University (Dania). To wybitny specjalista w dziedzinie inżynierii środowiska, uznawany za jednego z najlepszych naukowców na świecie w swojej dziedzinie (World’s Top 2% Scientists 2023). W maju 2025 r. w ramach wizyty na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie prof. Wu poprowadzi wykłady i seminaria dla studentów, doktorantów oraz mieszkańców Lublina, koncentrując się m.in. na rozwiązaniach opartych na zasobach przyrody, oczyszczaniu i bioremediacji ścieków, czy zarządzaniu odpadami biologicznymi. Prof. Wu, autor ponad 160 publikacji naukowych oraz kierownik sześciu międzynarodowych projektów badawczych, podzieli się swoim bogatym doświadczeniem w zakresie zielonych technologii, ich praktycznego zastosowania oraz zrównoważonego zarządzania terenami zurbanizowanymi.
- dr Mark Symms (Wielka Brytania) – fizyk w dziedzinie Rezonansu Magnetycznego, który swoją karierę naukową rozpoczął u boku Sir Peter Mansfield – twórcy pierwszego rezonansu magnetycznego oraz laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Dr Symms specjalizuje się w MR 7T. Dzięki wizycie na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie oraz współpracy z Centrum Ecotech Complex UMCS, posiadającym unikatowy w skali kraju sprzęt – rezonans magnetyczny o indukcji pola 7T do badania ludzi, umożliwi jego wykorzystanie do przełomowych badań naukowych i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w diagnostyce medycznej. W trakcie wizyty w lutym i w maju 2025 r. w Lublinie dr Symms poprowadzi serię wykładów i warsztatów dla studentów, doktorantów, naukowców oraz zainteresowanych mieszkańców, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zaawansowanych technik obrazowania magnetycznego.
- prof. Anthimos Georgiadis – reprezentujący Leuphana University of Lüneburg (Niemcy), odwiedzi Politechnikę Lubelską w czerwcu 2025 r. Profesor specjalizuje się w obszarze sztucznej inteligencji, robotyki, metrologii oraz digitalizacji procesów produkcyjnych. Jego wizyta skupiona będzie na nawiązaniu współpracy z naukowcami oraz przedstawicielami lokalnego przemysłu, a także promocji nowoczesnych rozwiązań technologicznych w regionie. Program wizyty obejmuje szereg działań dla wsparcia transformacji cyfrowej w Lublinie, w tym konsultacje z pracownikami naukowymi Politechniki Lubelskiej, warsztaty dla studentów oraz wystąpienia na konferencjach tematycznych.
- prof. Heribert Insam – reprezentujący University of Innsbruck (Austria). Główne obszary specjalizacyjne Profesora obejmują ekologię mikroorganizmów, biologiczne przetwarzanie odpadów, w tym kompostowanie, fermentację beztlenową i ekologię molekularną. Swoje doświadczenie Profesor zdobył m.in. pracując w Argentynie, Kostaryce, Etiopii, Francji, Włoszech, Meksyku, Tajlandii i Republice Południowej Afryki. Profesor Insam gościć będzie w Instytucie Agrofizyki PAN w maju 2025 r.
- prof. Felix Puime-Guillen – pracownik University of A Coruña (Hiszpania). Obszarami specjalizacyjnymi Profesora są rachunkowość zarządcza, finanse oraz energia odnawialna. Wizyta Profesora, zgłoszoną do Konkursu z ramienia Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, odbędzie się w maju 2025 r. i umożliwi głębszą analizę zagadnień dotyczących wdrażania rozwiązań ekologicznych oraz możliwości nawiązania dalszej współpracy na linii miasto-uczelnie-biznes.
Na realizacje programu Visiting Professors in Lublin w przyszłym roku Miasto przeznaczy ponad 100 tys. zł. Szczegółowe informacje dotyczące rozstrzygnięcia IV edycji Konkursu, w tym zakres przyznanego wsparcia, dostępne są na stronie BIP Urzędu Miasta Lublin.