„Cieszę się, że dowiedziałem się więcej o tym, jak zarabiać pieniądze przy użyciu sztuki i mojej kreatywności. Nawiązałem nowe przyjaźnie i poznałem wspaniałych ludzi reprezentujących różne kultury” – to właśnie takie możliwości dał projekt „Let’s talk about MONEY!” zorganizowany przez Teatr Wschodni w Lublinie w dniach 22 maja – 2 czerwca 2024 roku.
W środowisku artystycznym pieniądze są tematem tabu. Wielokrotnie uznaje się, że sztukę robi się wyłącznie dla pasji lub za symboliczne wynagrodzenie. Niemniej, za kompetencjami artystycznymi stoi długa droga kształcenia, rozwoju i zdobywania doświadczeń” – mówi Paulina Prokopiuk, aktorka i organizatorka międzynarodowej wymiany młodzieży, która miała na celu podnieść kompetencje finansowe wśród artystów i młodych przedsiębiorców z Polski, Finlandii, Serbii i Egiptu. Teatr Wschodni skupia się na rozwoju i wspieraniu młodych twórców na poziomie lokalnym i międzynarodowym. Zespół teatru na czele z Łukaszem Wójtowiczem zajmuje się przygotowywaniem wydarzeń artystycznych w języku polskim i angielskim, warsztatów, międzynarodowych wymian młodzieży, rezydencji artystycznych oraz wiele innych.
Przez dziesięć dni uczestniczki i uczestnicy zdobyli podstawową wiedzę na temat zarządzania finansami, nauczyli się wyceniać swoje umiejętności, tworzyć biznesplany i strategie marketingowe, dyskutowali także na temat ekologicznego podejścia do rozwoju gospodarczego. Kluczowa dla projektu była współpraca z firmą Modern-Expo. Młodzi artyści i przedsiębiorcy złożyli wizytę w siedzibie firmy i dowiedzieli się, jaką ma ona misję, wizję i strategię rozwoju. Następnie pracowali nad studium przypadku (case study) dla firmy, korzystając ze swoich artystycznych i międzykulturowych kompetencji i doświadczeń. Wyniki swojej pracy przedstawili przed Prezesem Zarządu Modern Expo Group – Bogdanem Łukasikiem i jego zespołem podczas finału projektu w siedzibie Teatru, przy ul. Lubartowskiej 30a.
Jednak nie była to jedyna okazja do nauki! Lublin – miasto inspiracji, dostarczył uczestnikom i uczestniczkom cennych doświadczeń podczas wizyty w Urzędzie Miasta, w Wydziale Strategii i Obsługi Inwestorów. Zespół pracowników, koordynowany przez Zastępcę Dyrektora ds. Akademickości i Ekosystemów Gospodarczych, Wiktorię Herun, przedstawił zagadnienia związane z planowaniem strategicznym, inwestycjami oraz potencjałem turystycznym, ekonomicznym i kulturowym miasta. Uczestnicy dowiedzieli się również, z czego słynie Lublin i co warto w nim zobaczyć.
Międzynarodowy grupa odkryła także, co łączy sztukę i pieniądze. Podczas spotkania z Ewą Waszkiewicz w Narodowym Banku Polskim poznali historię polskiego pieniądza, a także postać Andrzeja Heidricha. Choć niewielu z nas wie, kim on jest, to właśnie jego grafiki są widoczne na każdym banknocie, który wyciągamy z portfela.
Uczestniczki i uczestnicy mogli poznać bliżej Lublin, zawrzeć nowe przyjaźnie i dowiedzieć się więcej o kulturze słowiańskiej, nordyckiej, bałkańskiej i arabskiej. Podczas wieczorów kulturowych w siedzibie Teatru Wschodniego, poznawali swoje zwyczaje i próbowali lokalnych przysmaków. Dobrze jest odkrywać różne kultury. To sprawia, że zdajesz sobie sprawę z podobieństw i szanujesz różnice między nimi. Wypełnia to przepaście między ludźmi – komentuje uczestnik.
Autorka: Małgorzata Klępka