Wyniki niekomercyjnego badania klinicznego ATLAS zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Lancet Oncology. To wielkie wyróżnienie i sukces dla polsko-amerykańskiej grupy prowadzącej projekt, wśród której zaleźli się badacze z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: prof. Krzysztof Giannopoulos, dr Adam Walter-Croneck i dr Olga Czabak.
Wcześniej wyniki zakwalifikowano do najlepszych prezentacji ustnych (Best of ASCO) podczas konferencji ASCO 2022 – najważniejszej konferencji onkologicznej, która odbyła się w czerwcu 2022 w Chicago.
Badanie ATLAS to jedno z pierwszych badań Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego i pierwsze badanie polsko-amerykańskie, prowadzone we współpracy z Uniwersytetem w Chicago. Celem badania ATLAS było porównanie skuteczności dwóch rodzajów leczenia podtrzymującego u chorych na szpiczaka plazmocytowego po autologicznym przeszczepieniu szpiku. W badaniu wzięło udział 159 pacjentów z Polski oraz 21 z USA; w ramieniu badanym podawano karfilzomib z lenalidomidem i deksametazonem (KRd); w ramieniu kontrolnym lenalidomid.
Więcej informacji na ten temat na stronie UMLublin, w aktualnościach.